YENİ NESİL ÇAY: TEFF TOHUMU

Belki de sıvı alırken en çok kullandığımız yoldur çay. Her zaman yanımızda, her zaman bilindik tat. Ama artık değişiyor o tat. Çünkü artık çay bir topluluk adı gibi bir şey.   Bir sürü çeşit çay var; matcha, moringa, beyaz, yeşil, kombu… Hepsi ile de her yerde karşılaşmak mümkün. Çünkü artık hiçbir şey özgü olarak kalmıyor. Bugün, muhtemelen sizin karşınıza çay olarak çıkmış, ama aslında bir çaydan çok daha fazlası olan bir “yabancı tat”la karşınızdayım.

 

Teff tohumlu çay hiç dikkatinizi çekmemiş ya da hiç tüketmemiş olabilirsiniz. Çünkü diğer çaylara göre epey pahalı. Ayrıca saf değil. Yani içeriğinde tarçın, kuşburnu, kekik gibi malzemeler de içeriyor. Teff antik Etiyopya kökenli bir tohum aslında. Bilimsel adını da söyleyeyim ki taklitlerinden uzak durun; Eragrostis tef. Tohum olmasına rağmen Teff’in Afrika’da bir tahıl gibi una dönüştürülüp geleneksel hamur işlerinin yapımında kullanıldığını görebilirsiniz. Bunun birinci sebebi besleyici içeriğinin yüksek olması, ikincisi ise glutensiz olduğu için gluten enteropatisi için iyi bir alternatif olması. Teff tohumları oldukça küçük olduğundan ölçülmesi biraz zor ama bir bardağı yaklaşık 255 kaloridir. Bununla birlikte mükemmel bir amino asit dengesiyle yüksek protein içerir. Mineral olarak sodyum, potasyum, çinko, bakır, demir, fosfor, magnezyum ve manganez içerir. Vitamin olarak da B1, B2, B3 ve B6 vitaminleri bunlara eşlik eder. Bu içerikleriyle kemik sağlığından, anemi problemlerine kadar birçok etkisi vardır teffin. Ama özellikle mensturasyon döneminde fosfor içeriğinden dolayı kas kramplarına karşı etkilidir. Ayrıca B vitamin kompleksi ve esansiyel mineralleri sayesinde teff, immün sisteminizi de güçlendirir.

 

Teff tohumlarının tüketilmesi genellikle güvenlidir. Herhangi bir alerjik reaksiyon görülmez çoğu zaman. Ayrıca çinko ve kalsiyum eksiği olan insanlara da önerilmektedir. Ancak yine teff diğer tahıllara göre daha az tiamin içerir. Bu yüzden çok tüketildiğinde tiamin suplementlerine ihtiyaç duyulabilir.

 

 

 

Kaynaklarım:

  1. https://www.lybrate.com/topic/benefits-of-teff-grain-and-its-side-effects
  2. https://www.organicfacts.net/health-benefits/cereal/teff-grain.html
  3. https://draxe.com/teff/
  4. http://tefftohumlucay.com.tr/