DİYETİNE EK YAP: SİRKE DİYETİ

Bir diyet düşünün, ne kalori kısıtlaması olsun, ne ne zaman yiyeceğinizi söylesin, ne de ne yiyeceğinizi belirtsin. Sadece günlük tükettiklerinize ufak bir ekleme yapsın. Aslında çoğumuzun bilmeden yaptığı bir diyet bu. Ama bazen  eklememizin türü değişiyor. Bu diyet için girişi uzatmaya gerek yok. Çünkü çok kolay bir diyet. Önemli olan bilimsel dayanağı. O yüzden bir an önce başlayalım.

 

Diyette hiçbir şey kısıtlanmamış ama aslında burada diyet size bırakılmış. Mesela neyin çok yüksek kalorili olduğu ya da neyi tercih etmeniz gerektiği size kalmış. Yani neyin sağlıklı olduğu, hangisinin size kilo vermede yardımcı olacağına siz karar veriyorsunuz. Halk arasında “yemeğine dikkat etmek” diye bir tabir var ya, işte sizin de yapmanız gereken dikkat etmek. Diyetin size önerdiği ise günlük diyetinize yemeklerden önce veya yemek esnasında 1-2 çay kaşığı elma sirkesi eklemeniz. Olay bu kadar basit; dikkat etmek ve 1-2 çay kaşığı elma sirkesi eklemek. Elma sirkesi oldukça yoğun ve asidik olduğundan tüketilmeden mutlaka seyreltilmesi öneriliyor. Aksi takdirde asitten dolayı diş mineniz zarar görebilir. O yüzden sirkenin suyla seyreltilmesi veya salataya konulması önerilir. Peki ama sirke diyeti işe yarıyor mu? Sirkede bulunana asit asetik asit denilen kısa zincirli bir yağ asididir. Bu asit vücudumuzda asetat ve hidrojen olarak ayrışır. 144 tane obez Japon üzerinde yapılan 12 haftalık bir çalışmada; bir gruba günde 15 ml elma sirkesi, 2. gruba günde 30 ml elma sirkesi, 3. gruba da plasebo etkisi için farklı içecekler verilmiş. 12 haftanın sonunda;

1. grubun ortalama 1.2 kg kaybettiği, vücut yağ yüzdelerinin %0.7 azaldığı ve kan trigliserit düzeyinin %26 azaldığı bulunmuştur.

2. grubun ise ortalama 1.7 kg kaybettiği, vücut yağ yüzdesinin %0.9 azaldığını ve kan trigliserit düzeyinin %26 azaldığı tespit edilmiştir.

3. yani plasebo grubu ise ortalama 0.4 kg kazandığı görülmüş.

 

Bu çalışmaya bakınca sirke tüketiminin obeziteyi engelleyebildiği düşünülmekte. Ama sirke tüketimine de dikkat etmek gerekir. Çünkü sirke insülin düzeylerini birden değiştirebilir. Bu yüzden diyabetli bireyler dikkatli tüketmelidir. Ayrıca sirke tüketimi potasyum düzeyinizi çok düşürebilir. Kaslarınızın ve sinirlerinizin potasyuma ihtiyacı vardır.

 

Kaynaklarım:

  1. https://www.healthline.com/nutrition/apple-cider-vinegar-weight-loss
  2. https://www.health.harvard.edu/blog/apple-cider-vinegar-diet-does-it-really-work-2018042513703
  3. https://www.webmd.com/diet/apple-cider-vinegar-and-your-health